Ciekawym zjawiskiem ale i świetnym przykładem słabej elastyczności publicznych instytucji kultury i wyższych uczelni jest przenoszenie innowacyjnych badań społecznych dotyczących sektora kultury do nowo powstałych fundacji i stowarzyszeń. W ten sposób łączą się środowiska osób zainteresowanych prowadzeniem badań kultury, które jednocześnie chcą włączać je w obieg działań prorozwojowych.
Własna (środowiskowa) fundacja lub stowarzyszenie daje większą przestrzeń wolności, możliwość interdyscyplinarnego łączenia rożnych kompetencji (badawczych, menadżerskich, animatorskich), większą elastyczność i łatwość tworzenia programu badawczego. Ciekawe, czy staną się one trwałymi instytucjami współtworzącymi „rynek idei” rozwoju kultury w Polsce.
Polecamy Państwa uwadze dwie fundacje: Fundację Obserwatorium oraz Fundację Pracowania Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.
Obserwatorium:
Kierowani doświadczeniami zagranicznymi, „pod szyldem” Fundacji pragniemy propagować model nowoczesnych badań nad kulturą, którego głównym założeniem jest praca i porozumienie różnych środowisk oraz wymiana wiedzy eksperckiej. Zależy nam, aby podejmowane przez nas inicjatywy prowadzone były z wielu różnych perspektyw i traktowały zjawiska w sposób komplementarny. Dlatego właśnie, w ramach prowadzonych działań, budujemy platformę współpracy różnych środowisk: socjologów, antropologów, ekonomistów, artystów, prawników, przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, a także sektora biznesu, administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz międzynarodowych sieci kulturalnych.
(źródło cytatu: Obserwatorium)
Stocznia:
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” powstała w celu krytycznego i rzetelnego opisywania wyzwań dotyczących życia społecznego w Polsce oraz poszukiwania i upowszechniania skutecznych, innowacyjnych i opartych na partycypacji obywatelskiej metod reagowania na nie. Stawia sobie za cel także formację i rozwój intelektualny osób z różnych środowisk, gotowych do wykraczającego poza indywidualne interesy angażowania się w sprawy publiczne. Szczególnie ważne w działaniach Stoczni jest wzmacnianie współpracy między dwoma środowiskami: badaczami-akademikami oraz aktywistami społecznymi, działającymi także w organizacjach pozarządowych. Działania podejmowane przez Stocznię koncentrują się wokół trzech kluczowych zagadnień: rozwoju wspólnot lokalnych, innowacji społecznych oraz partycypacji obywatelskiej. Stocznia chce być pomocna w budowaniu i uzupełnianiu wiedzy na temat społecznych wymiarów aktywności lokalnej i rozwoju lokalnego.
(źródło cytatu: Stocznia)
Dodaj komentarz